top image

מה כתוב בהסכם משכנתא הפוכה ?

טקסט ג'יבריש משכנתא הפוכה

אתם לא יודעים. בדיוק כמו מרבית המתעניינים ב"משכנתא הפוכה", שאינם יודעים מה כתוב בהסכם עליו הם הולכים לחתום. מבחינת הרוב המכריע של נוטלי משכנתא הפוכה, מדובר בג'יבריש: רצף אותיות או מילים, חסר כל משמעות. בשלב זה של החיים, הבנה מדויקת של האותיות הקטנות שבהסכם, עשויה למנוע עושק, פינוי כפוי מהדירה, וסכסוכים משפחתיים. התייעצות עם עו"ד מקרקעין, המתמחה גם בתחום הירושות והצוואות, מפחיתה את הסיכונים, המתחים, ומאפשרת לקיחת משכנתא הפוכה, בלב רגוע ושקט. צרו קשר עכשיו.

חתימה על הסכם משכנתא הפוכה

עם היציאה לגמלאות, הירידה בהכנסות החודשיות, העליה בהוצאות והרצון לסייע לילדים ולנכדים, בוחרים רבים מבני הגיל השלישי לשעבד את הדירה לבנק, ולקחת "משכנתא הפוכה". אלא שלאחר בירור הצרכים, ובחירת המסלול המתאים למשכנתא, חותמים הלקוחות על ההסכם המשפטי שניתן להם על ידי הבנק או חברת הביטוח. בלי בדיקה וללא כל התייעצות עם גורם מקצועי.

חשיבות בדיקת ההסכם משכנתא הפוכה

ליתר דיוק: כל הלקוחות, ללא יוצא מהכלל, עושים תחשיבים כלכליים ופיננסיים (יכולת ההחזר החודשי, צרכים כספיים שוטפים וחד פעמיים, גובה הפנסיה, תשלומי ביטוח לאומי וכו'). מעט לקוחות מקדישים זמן מועט, אם בכלל, לעיון ולבדיקה של ההסכם המשפטי. מעט מאד מבין נוטלי המשכנתא ההפוכה, בודקים עם עורך דין, מה באמת כתוב בהסכם, עליו הם יחתמו.

יש לשים לב, כי הסכם נטילת המשכנתא, מבטא את ההסכמות ואת ההתחייבויות השונות של הצדדים. הוא מבטא משפטית את המסלולים, התשלומים, ההחזרים, את התרחישים, הבטוחות ואת הסנקציות. מדובר על מסמך בן עשרות עמודים, הכתוב בשפה משפטית ארוכה, צפופה, מפותלת ובלתי ברורה. ניסוחים, שהתעמקות בהם, מובילה להבנה חדשה של הזכויות במשכנתא ההפוכה, ושל המצב הבעייתי (בלשון המעטה), של הלווים. ניסוחים, שהבנה שלהם מצריכה מומחיות מקצועית, של עורך דין.

דוגמאות עדכניות: זכותה של החברה שמלווה את הכסף, לפי שיקול דעתה הבלעדית, לפרוע מיידית את ההלוואה (דהיינו – החברה תפנה את הזוג המבוגר מביתם ותמכור את הדירה, אם הלווה יפר התחייבות כלשהי מהתחייבויותיו בהסכם זה, ולא תיקן את הטעון תיקון ו/או הסיר את מחדלו תוך 14 יום); או אם החברה המלווה סבורה שערך הנכס ירד מהותית (לפי שיקול דעתה  הבלעדי); או אם הלווה יוצא לטיול מסביב לעולם, במשך יותר משלושה חודשים; אם הלווה הוכרז כפסול דין (דבר שעלול לקרות, ונפוץ, בגיל השלישי ובמצבים רפואיים מסויימים); אם הלווה לא חתם על ייפוי כוח מתמשך; ועוד.

מה יקרה אם חס וחלילה, בני הזוג המבוגר לא יוכלו לשלם את הריבית, עקב בעיה רפואית מתמשכת, או בעיה כלכלית ? או שינוי מצב כלכלי עקב פטירת אחד מבני הזוג ? צורך באשפוז במוסד סיעודי, שדמי השהייה בו  עשויים להגיע ל- 15,000 ש"ח בחודש? במקרה זה, בני הזוג, נוטלי המשכנתא ההפוכה – עלולים להיזרק מביתם לעת זקנה.

 

משרד עורכי דין וולר ושות' – ליווי בהליך נטילת משכנתא הפוכה 

האם במקרה זה, עדיין משתלם ליטול משכנתא הפוכה ? ואם כן, מה המסלול המתאים ? השאלה איננה שאלה כלכלית. זו שאלה משפטית ומהותית. ובשאלות משפטיות ומהותיות בתחום זה, מתייעצים איתנו. יחד, נוכל ללוות אתכם בהליך נטילת המשכנתא, נמפה את הסיכונים, נברר ונחדד את הצרכים והיכולות. במקביל, ייתכן שיהיה צורך להכין, לתקן או להתאים את הצוואות שנעשו, בתרחישים שונים (דוגמת פטירת אחד מבני הזוג, גירושין, שינוי ביכולת ההחזר העתידית של היורשים, אבדן יכולת השיפוט ומינוי אפוטרופוס, סכסוכים שעלולים להתרחש וכו'), בצורה ברורה ומפורטת. מעוניינים לקחת משכנתא הפוכה, בלב רגוע ושקט? צרו קשר עכשיו, ונשמח לסייע.

 

האמור לעיל, אינו מהווה חלופה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מטעם עורך דין, והם מובאים לידיעה כללית בלבד. מידע זה אינו מהווה מידע משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום צורה.

שתפו עם חברים

לא הצלחנו לאתר את הטופס.