top image

עורך דין מכירת דירה

עורך דין מכירת דירה

עו"ד מכירת דירה

עורך דין מכירת דירה, מהווה, במרבית המקרים, את כל ההבדל בין הצלחה לכישלון בעסקת נדל"ן. עסקת מכר מוצלחת, צריכה להתנהל במהירות, בבהירות ובשקיפות, עם מנגנוני הגנה ברורים. התמורה למוכר הדירה, צריכה לעבור במועדים שנקבעו ובאופן מלא, והעסקה צריכה להסתיים ברישום כדין בלשכת רישום המקרקעין. אבל פעמים רבות, טעות או רשלנות באחד השלבים, מכשילים את העסקה, ומסבכים את הלקוח כלכלית, מסחרית, נפשית ומשפחתית. לכן, חשוב לקבל ייעוץ וליווי צמוד של עורך דין מקרקעין מומחה, כבר בשלב בו חושבים או מתכננים, למכור את הדירה.

טיפים מאת עורך דין מכירת דירה

דיני המקרקעין (ומיסוי מקרקעין) הם תחום סבוך, עמוס בפרטים משפטיים, הנדסיים, טכניים וכלכליים, המשתנים תכופות. על מנת לוודא שתהליך זה מבוצע "לפי הספר", כאשר מוכרים דירה, חשוב לקבל ליווי מעורך דין מומחה ומנוסה בתחום המקרקעין. לכן, מצאנו לנכון להעניק מספר עצות ו"טיפים" לקראת מכירת דירה, עד לחתימת הסכם המכר:

  • הבינו את הערך האמיתי של הדירה: מומלץ לבצע הערכה של השווי האמיתי של הדירה, באמצעות השוואה לעסקאות שבוצעו באזור, באתר האינטרנט של רשות המיסים, על ידי מתווך נדל"ן או שמאי מקרקעין. באמצעות הערכה או אומדן של השווי האמיתי של הדירה, ניתן להעריך את תשלומי המיסים שיחולו בגין העסקה (מס שבח, היטל השבחה, אגרות והיטלים) – ולא פחות חשוב: לנסות לתכנן את מיסוי המקרקעין שיחול על מכירת הדירה, במסגרת החוק.
  • הכנה וסדר של מסמכי הדירה: בדקו והדפיסו את שטרות הבעלות, החכירה, מסמכי המשכנתא, היתר הבניה, נסח טאבו או מסמך אישור זכויות, העתק הודעת תשלום הארנונה, חשבונות החשמל, ועוד. פעמים רבות, מתגלות סתירות, רישומים חלקיים או מוטעים, במסמכי הבעלות השונים, אותם יש לתקן טרם ביצוע כל עסקה במקרקעין. חשוב לזכור כי מסמכים אלה יידרשו על ידי הצד השני לעסקה, כתנאי לביצועה: לפיכך, יש להכינם ולהיערך לכך, במטרה למנוע תקלות ועיכובים (ואף קנסות והפסדים כספיים).
  • הסדרת חריגות בניה ושימושים חורגים: בדירות לא מעטות, קיימות חריגות בניה או בוצע שימוש חורג. לעיתים, מדובר בחריגות ובהליכים המתנהלים למול הרשות המקומית, הוועדה המקומית לתכנון ובניה, ואף בבתי המשפט. המשמעות היא כפולה: ראשית, סירוב אפשרי של הרשות המקומית לתת אישור בדבר היעדר חובות (לפי סעיף 324 לפקודת העיריות [נוסח חדש]) או סירוב למתן משכנתא לרוכש הדירה; ושנית, ללא גילוי מתאים, מלא ושקוף לרוכש הדירה, טרם חתימת הסכם המכר, מוכר הדירה עלול להיות חשוף לביטול החוזה, לתביעה נזיקית בגין הטעיה, חוסר תום לב, ועוד.
  • עדכנו והכינו את השוכרים (ככל שהדירה מושכרת), למכירת הדירה: בדקו את הסכם השכירות, את אפשרויות ההודעה המוקדמת, את תקופת האופציה, וכו'. בקשו מהשוכרים לשתף פעולה בהליך המכירה ולסייע לכם.
  • הכנת הדירה למכירה: במטרה למקסם את ערך הדירה, יש להכין את הדירה למכירה, דוגמת ביצוע תיקונים, תאורה, צביעה וסיוד, גיזום, סידור מרפסת, הוצאת ריהוט מיותר, ועוד. קיימים מדריכים רבים כיצד לשפר את הנכס לקראת מכירה, בחיפוש פשוט בגוגל.
  • אל תחתמו על זיכרון דברים! לחתימה על זיכרון דברים, יש רק מגרעות, העלולות לסבך אתכם בעסקה, שאינכם יכולים לסגת ממנה, או לסגת ממנה לאחר תשלומי פיצויים גבוהים לצד השני. זיכרון דברים במקרקעין הוא מסמך משפטי מחייב, ה"כובל" את הצדדים לתנאים המופיעים בו, ללא יכולת לבצע בדיקות נוספות וללא יכולת לשפר עמדות או תנאים.

עורכי דין למכירת דירה – תיעזרו במומחים 

משרד עורכי דין וולר ושות', הנו בין המשרדים הוותיקים והמובילים בישראל, על פי דירוג BDI. לאורך כל שנות פעילות המשרד, התבלט המשרד ביצירת תקדימים משפטיים, חדשנות, ייצוג מסור ונאמן של הלקוחות, מבלי להתפשר על ערכי הליבה: מקצועיות, אנושיות והגינות. עם ניסיון, מיומנות ומומחיות של למעלה מ-40 שנה במקרקעין, אלפי לקוחות ועסקאות, אין צורך לבחור או להתפשר. אתם יכולים להיות בטוחים. צרו קשר, כבר עכשיו.

עו"ד מכירת דירה

עו"ד מומחה למכירת דירה

פעמים רבות אנשים מבצעים עסקאות נדל"ן, או חותמים על הסכמים, מבלי להבין באופן מלא כל סעיף וסעיף בחוזה. בין אם בשל חוסר ידע, בין מתמימות או ממתן אמון בצד השני. התוצאה היא לעיתים חוזה משפטי פסול, שאינו תקין, או שאינו מאוזן. בעקבות מצב כזה, עלולים להיגרם נזקים כלכליים משמעותיים, כמו גם עוגמת נפש חמורה. על מנת להימנע ממצב שכזה, בעת ניסוח וחתימה על חוזה חשוב להתייעץ עם עורך דין מכירת דירה, אשר מתמחה בדקויות המורכבות של חוזים אלו. כך תוכלו לשמור על עצמכם מפני חוזה "פרוץ", אשר משאיר פתח להפרתו, ללא השלכות משפטיות. משרד עורכי הדין וולר ושות' הוא משרד עורכי דין ותיק ומקצועי אשר מתמחה בדיני חוזים, חוזי מכר דירה, חוזים עסקיים ועוד.

עורך דין מכירת דירה – להפרת חוזה יש השלכות

כאשר חוזה מנוסח כראוי, הוא מהווה את "חומת המגן" של האינטרסים והזכויות של שני הצדדים המעורבים בו. כאשר אחד הצדדים ביצע פעולה (או נמנע מלבצע פעולה), המפרה את החוזה – יהיו לכך השלכות משפטיות מרחיקות לכת, עד כדי ביטול החוזה. למשל, מקרים בהם חוזים נחתמים שלא בתום לב, המסתירים פרטים חשובים מפני הרוכשים החדשים כמו ליקויים חמורים בדירה, בעיות ברישום הבעלות על הדירה, חובות ועיקולים – יכולים להיבדק מראש על ידי עורך דין מכירת דירה, ולהימנע. כמו כן, במקרים אלו ניתן לפנות לערכאות משפטיות בגין הפרת החוזה, ולבקש סעדים – ביטול והשבה, אכיפה ופיצויים. כך או כך, עליכם לזכור שרכישת דירה היא אחת העסקאות המשמעותיות ביותר שאדם ממוצע יבצע אי פעם, ולכן חשוב לבחון את החוזה בעזרתו של מומחה ולתת דגש על כל מילה, פסיק ונקודה.

ביטול חוזה בעזרת עו"ד מכירת דירה

לעיתים רבות, אחד מהצדדים לחוזה המכר, בוחר או נאלץ להפר את החוזה שנחתם. התפיסה הרווחת בציבור היא שקיימת חובה חוקית או מוסרית, לקיים חוזה. אלא שלצד זאת, החוק קובע מספר עילות בהן ניתן לבטל חוזה, ועילות לפיהן יבוטל החוזה.

חוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג- 1973, מאפשר לצד בחוזה המכר, שחתם על החוזה כתוצאה מטעות, מהטעיה, איומים, כפיה, עושק, חוסר מסוגלות פיזית, נפשית או משפטית – לבטל את החוזה. בנוסף לכך, החוק קובע כי צד בחוזה, שנפגע מהפרה יסודית של הסכם מכר דירה, זכאי לבטל את החוזה באופן חד צדדי, ללא התראה, בכפוף להוראות הרלוונטיות הספציפיות בחוזה. במקרה של הפרת חוזה שאינה יסודית, הצד הנפגע רשאי לבטל את החוזה, לאחר שהתריע בפני הצד המפר, אולם זה האחרון לא תיקן את ההפרה בזמן.

משרד עורכי דין מומחה

חוזים הם ענף משפטי מורכב, גם לעורכי דין ותיקים ומנוסים. בעוד שככלל, הוראות החוק קבועות, הפסיקה המשפטית הולכת ומתפתחת. לכן, בעת בחירת עורך דין לייעוץ ולניסוח חוזה מכר דירה, חשוב לבחור במשרד עו"ד אשר מתמחה בתחום החוזים בכל ובתחום חוזי הדירות בפרט, כך שתהיו סמוכים ובטוחים שאתם בידיים טובות. הצוות המשפטי המקצועי של משרד עורכי הדין וולר ושות' ישמח לסייע לכם ולענות על כל בקשה ושאלה. מעוניינים לשמוע פרטים נוספים? צרו קשר ונשמח לעזור.

שתפו עם חברים
צרו איתנו קשר