top image

עבירות בנייה בדירות בבניין משותף

עבירות בניה בבניין משותף, עלולות למנוע רישום בטאבו- וולר ושות' משרד עורכי דין

עבירות בנייה בדירות בבניין משותף עלולות לפגוע בדיירים שומרי חוק

לאחרונה, פסק ביהמ"ש המחוזי (עת"מ (ב"ש) 525-09-20 טולוס אנין והשקעות בע"מ נ' עיריית אילת ואח'), כי עבירות בניה בדירות בבניין משותף עלולות לפגוע בדיירים שומרי חוק – אי רישום הבניין כולו בטאבו, כ"בניין משותף". לפסק דין זה השלכות כבדות משקל, במכירה וברכישה של נכס מקרקעין, וכן בניסיון לבצע רישום והסדרה של נכסים קיימים. קנייה או מכירת דירה, היא אחת הפעולות המשמעותיות ביותר, מבחינה כלכלית ורגשית, עבור מרבית האנשים. על מנת לוודא שההליך מבוצע "לפי הספר", נדרש ליווי על ידי עורך דין מקצועי, בעל ניסיון וידע, המתמחה בתחום. בעסקת מקרקעין, אין מקום לטעויות, לפשרות, לשיטת "סמוך" או "יהיה בסדר". הדרך הנכונה ביותר לבצע עסקת מקרקעין, היא להסתייע, כבר מההתחלה, בשירותי עורך דין מקרקעין – משרד וולר ושות'.

 

הרקע לעתירה:

עיריית אילת והוועדה המקומית לתכנון ובניה, סרבו לחתום על תשריט רישום בית משותף, לצורך רישום בניין מגורים כ"בית משותף", בלשכת רישום המקרקעין (הטאבו). סירוב זה נבע מחריגות בניה רבות שנתגלו במרבית הדירות בבניין המשותף, בתקופה שחלפה ממועד בנייתו. החברה שבנתה את הבניין ורצתה לרשום אותו בטאבו, טענה כי העירייה והוועדה המקומית, אינן רשאיות לסרב לחתום על התשריט, אף אם נתגלו עבירות בנייה בחלק מהדירות. ככל שנתגלו עבירות בניה טרם רישום הבית המשותף, על הוועדה להשתמש בסמכות מכח תקנה 29 לחוק המקרקעין, ולרשום הערת אזהרה בדבר אי-התאמה, בכל יחידה בה בוצעה עבירה. אין להעניש את כל הדירות ואת כל הדיירים, ובתוכם כאלו שלא ביצעו עבירות בניה. לאור סירוב העירייה והוועדה המקומית, הוגשה עתירה מינהלית כנגדן.

 

פסק הדין:

בית המשפט דחה את העתירה, וקבע כי מטרת הוראות תקנות 27(א), 29(א) ו-50(א)(2) לתקנות המקרקעין, הנן יצירת זיקה בין הרישום הקנייני וההיבט התכנוני, להתאמת המבנה להיתר הבניה. תשריט הבית המשותף, נדרש ליתן תמונה נאמנה של הבית ודירותיו, להנחת דעת המפקח על המקרקעין. תכליתה המסתברת של ההוראה היא הבטחת רישום הנכס בהתאם לתכנון המאושר. אי אפשר שיירשמו במרשם המקרקעין זכויות במבנים שנבנו שלא כדין, שכן בכך תינתן גושפנקא לעקיפת חוקי התכנון והבניה.

 

שיקול דעת הוועדה לתכנון ובניה:

לוועדה לתכנון ובניה, שיקול הדעת לאפשר רישום על דרך של חתימה על התשריט. עצם מתן הסמכות ושיקול הדעת בידי מוסד התכנון משמעו כי זה לא יפעל באופן אוטומטי. מוסד התכנון להימנע מחתימה על תשריט, או לחתום על תשריט שאינו תואם למציאות, תוך הפניית בקשה לרישום הערות בדבר אי-התאמה. ברי, כי על מוסד התכנון לאזן בין שיקולים שונים, בהם האינטרס של רוכשים שומרי חוק העלולים להיפגע מדחיית הרישום, וכן היקף החריגות ומהותן. התוויית "קו גבול" לצורך הפעלת שיקול הדעת, בין בית משותף שבו בוצעו עבירות בניה חמורות (שלא יירשם עד הסרת העבירות), ובין בית משותף בו עבירות בניה קלות (שירשם תוך רישום הערה בדבר אי התאמה) –  סבירה והולמת.

בענייננו, נראה כי החלטת הועדה המקומית שלא לחתום על התשריט הולמת את האמור, בהינתן חריגות הבניה הדרמטיות. המדובר אפוא בחריגות משמעותיות, בהיקף נרחב, אשר מצויות הרבה מעבר ל"קו הגבול" האמור לעיל. משכך, נמצא כי החלטת הועדה המקומית אינה חורגת ממתחם הסבירות, ודאי לא חריגה קיצונית, ואינה לוקה בפגם מנהלי אחר כלשהו, העשוי להצדיק התערבות של בית המשפט.

 

סיכום:

בית המשפט קבע כי עבירות בניה של דייר, בנכסו הפרטי בבית משותף, עלולות לגרור פגיעה משמעותית וכבדה בזכויותיהם של דיירים אחרים, שומרי חוק. במקרה הנדון, הכשיר בית המשפט את החלטתה של הוועדה המקומית לתכנון ובניה, שלא לאפשר רישום של הבניין המשותף בלשכת המקרקעין (הטאבו), על אף הפגיעה בזכויות הקנייניות של דיירים תמימים, שלא ביצעו כל עבירה.

 

מסקנות:

לדחיית הרישום כבניין משותף, עבור דיירים שומרי חוק, יש משמעויות כבדות: במישור הקנייני – אי רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין, מותיר את הזכות בנכס כזכות "חוזית", ולא "קניינית". בנוסף, אי הרישום יוצר נזק כלכלי, עם מכר הדירה, בשל קשיים שעלולים להערים הבנקים במתן הלוואות מובטחות במשכנתא.

עבור לקוחותינו, מוכרי הדירות – מומלץ לבדוק את רישום נכס המקרקעין, במרשם הרלוונטי, ולהסדיר את נושא הרישום (ככל שלא הוסדר) טרם ביצוע המכירה. במקרה בו מתגלות בעיות ברישום, אי התאמות תכנוניות, חריגות בניה או חריגות שימוש, או התנגדות לרישום, מומלץ לאתר את הגורם המתנגד, ואת עילת ההתנגדות, ולפעול לביצוע ההתאמות הנדרשות, ולחילופין – לתבוע או לעתור כנגד ההחלטה.

עבור לקוחותינו, רוכשי הדירות – רכישת נכס שאינו רשום בלשכת רישום המקרקעין או ברשות מקרקעי ישראל, כרוכה בסיכונים. על מנת לשקול רכישה של נכס כזה, יש לקבל את מלוא המידע אודותיו, בסיוע עורך דין מקרקעין. פעמים רבים מתברר כי "דירת החלומות" על הנייר, מסכנת את כספכם ואתכם, באופן בלתי ניתן לתיקון או לריפוי. למידע נוסף, ראו את המאמרים "איך לבחור עורך דין מקרקעין" ו"טיפים לביצוע עסקת נדל"ן".

 

קנייה או מכירת דירה, היא אחת הפעולות המשמעותיות ביותר, מבחינה כלכלית ורגשית, עבור מרבית האנשים. על מנת לוודא שההליך מבוצע "לפי הספר", נדרש ליווי על ידי עורך דין מקצועי, בעל ניסיון וידע, המתמחה בתחום. בעסקת מקרקעין, אין מקום לטעויות, לפשרות, ל"סמוך" או "יהיה בסדר". הדרך הנכונה ביותר לבצע עסקת מקרקעין, היא להסתייע, כבר מההתחלה, בשירותי עורך דין מקרקעין – משרד וולר ושות'.

משרד עורכי דין וולר ושות' מעניק ללקוחותיו את הערך המוסף: ניסיון של למעלה מ-40 שנה במקרקעין, תכנון והבניה, אלפי לקוחות וחוזי מכר, מיסוי מקרקעין, מיומנות, מומחיות. זאת, על מנת לסייע לכל לקוח, ביצירת העסקה המיטבית עבורו, והפחתת התשלומים הנדרשים לרשויות, במסגרת החוק. צרו קשר עכשיו.

 

האמור לעיל, אינו מהווה חלופה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מטעם עורך דין, והם מובאים לידיעה כללית בלבד. מידע זה אינו מהווה מידע משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום צורה.

שתפו עם חברים

לא הצלחנו לאתר את הטופס.